Starostlivosť o zuby počas liečby strojčekom


Zuby so strojčekom je potrebné čistiť dôkladnejšie ako zuby bez strojčeka. Hlavnou príčinou  sú zvyšky, ktoré zostanú po konzumácii jedla. Zvyšky po jedle sa premieňajú na zubný povlak a v ňom sa množia mnohé baktérie.  Následkom toho vzniká zubný kaz, zápal ďasien alebo dokonca paradentóza.

Ak máme na zuboch nalepený fixný ortodontický aparát, teda “zubný strojček”, tak sa vytvárajú ďalšie miesta pre tvorbu zubného povlaku. Aby sme dôkladne vyčistili tento priestor na zuboch, potrebujeme mať k dispozícii správne pomôcky. Je to klasická zubná kefka, sólo kefka a sada medzizubných kefiek. Výber klasickej zubnej kefky nájdete v tomto článku.

Sólo kefku a medzizubnú kefku je vhodné používať minimálne jedenkrát denne (najlepšie večer pred spaním). Sólo kefka je určená na dočistenie krčkovej časti zuba a medzizubné kefky na čistenie medzizubných priestorov, ale aj na čistenie bázy zámky strojčeka.

Pokiaľ nemáme po konzumácii jedla vhodné pomôcky na čistenie zubov, jednoducho si opláchneme ústa vodou a tým odstránime hrubé nečistoty okolo fixného ortodontického aparátu.

Dôkladné čistenie zubov je veľmi dôležité, pretože pri nedokonalom čistení budú naše zuby rovné a zároveň nezdravé s opuchnutými ďasnami!!!


Ak potrebujete bližšie informácie na “strojček na zuby”, tak príďte do našej zubnej ambulancii alebo nás kontaktujte telefonicky či cez online formulár.

Adresa
Dentálna hygiena:
Viera Gregorová DDh.
Ortodoncia:
MUDr. Darina Kartalová